КП «Харківводоканал» вже встиг наростити нових боргів за постачання електроенергії перед державним підприємством «Укрінтеренерго» (постачальник останньої надії). Тільки за жовтень 2024 року водоканал заборгував - 168 млн. грн., в той час як загальна сума заборгованості перед енергетиками складає – 2, 255 млрд. грн.
Вже 23 грудня цього року водопостачання мешканців прифронтового Харкова може опинитися під загрозою внаслідок відключення від електромереж. Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» направило до оператора системи розподілу лист вимогу «повністю припинити розподіл електричної енергії по всім точкам приєднання» комунального підприємства КП «Харківводоканал». Про це повідомляє https://www.facebook.com/share/p/1GhnM242aJ/ експерт агенції «Маркет.Інфо» Олександр Голіздра з посиланням на документ — лист-вимогу постачальника електроенергії – ДП «Укрінтеренерго», що знаходиться в його розпорядженні.
Лист-вимога Постачальника на відключення об’єктів КП «Харківводоканал» направлено ОСР у зв’язку з наявною заборгованістю за поставлену електроенергію в жовтні 2024 року – 168 млн. грн. перед постачальником останньої надії, яким в даному випадку і виступає ДП «Укрінтеренерго».
Згідно п. 7.5. Правил роздрібного ринку електроенергії у випадках, коли споживач боржник добровільно не припинив споживання електроенергії, а водоканал зі зрозумілих причин зробити цього не може, передбачається «припинення постачання електричної енергії споживачу за зверненням електропостачальника».
«КП «Харківводоканал» та ДП «Укрінтеренерго» стали заручниками загального кола боргів в енергетиці, заснованому на викривленні реальних тарифів на послуги та недосконалістю механізму компенсації різниці в тарифах комунальним підприємствам», — вважає Олександр Голіздра.
Так, за його словами «Харківводоканал» не отримує належну компенсацію з державного бюджету, а місцевий бюджет, згідно бюджетному кодексу, не має права закрити його борги.
З іншого боку, стверджує експерт, ця ситуація автоматично відобразиться на діяльності місцевого оператора системи розподілу. Якщо ОСР не виконає вимогу «Укрінтеренерго» з вимкнення споживача, то обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи розподілу як втрати, тобто збитки (п. 7.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії). А водоканал і так уже винен ОСР — 1,692 млрд. грн. (всього), у тому числі 1,178 млрд. грн. — за розподіл та електроенергію.
«Щоб і у харків’ян, і в інших містах (бо такі борги по країні – правило, а не виключення) не було перебоїв з водопостачанням, необхідні системні рішення з врегулювання ситуації на державному рівні. Як і у цілому ланцюжку боргів в енергосекторі, обсяг яких вже давно перевищив 100 млрд. грн., — констатував експерт.