Під час повномасштабної війни колектив АТ «Харківобленерго» скоротився на 20%. Про це повідомив директор з персоналу Товариства Сергій Вовк під час першого засідання Ліги енергетичного розвитку України.
Ринок праці в енергетиці в найближчі 10 років потребуватиме, за різними оцінками, від 60 до 80 тис. нових працівників, в той час як нинішні освітні можливості дозволяють підготувати лише 10 тис. фахівців. Про те, як подолати кадровий голод та залучити в енергетичну галузь кваліфікованих спеціалістів говорили учасники першого засідання новоствореної Ліги енергетичного розвитку України «Енергетика під час війни - кадри вирішують все», громадської організації створеної журналістами та спеціалістами в сфері комунікацій Олександром Голіздрою та Сергієм Шевченко, з метою підвищення ефективності діалогу між всіма стейкхолдерами енергоринку.
За словами Сергія Вовка, кадрова ситуація на підприємстві є дуже складною, проте контрольованою.
«Ми є прифронтовою зоною, по всьому периметру якої постійно відбуваються бойові дії. У звʼязку з цим значна кількість працівників виїхала за межі регіону і ми стикнулися з дефіцитом персоналу, - розповідає Сергій Вовк. - З орієнтовної кількості 6 тис. персоналу ми втратили 1 200 працівників, тобто скорочення команди склало 20%. В результаті на сьогодні нами затребувані абсолютно всі спеціальності «в полі», серед яких електромонтери, фахівці з обслуговування кабельних мереж тощо. Тим не менш навіть в таких умовах ми знаходимо можливості для відновлення та безперебійної роботи енергосистеми».
Підготовка кадрів для АТ «Харківобленерго» відбувається в форматі дуальної освіти в рамках підписаних угод з навчальними закладами - Харківським політехнічним інститутом, Харківським національним університетом радіоелектроніки тощо, а також власними силами.
За даними Сергія Вовка, у 2023 р. навчання пройшли близько 1500 працівників Товариства, з яких у Центрі підготовки персоналу – 1000 фахівців, у спеціалізованих навчальних закладах – понад 400 осіб. За 10 місяців 2024 р. ще майже 1500 працівників пройшли відповідне навчання з підвищення кваліфікації.
«Важливою проблемою є суттєве погіршення освітнього рівня учнів шкіл та студентів після переходу на «дистанційку». Додайте до цього величезну кількість дітей шкільного та студентського віку, які виїхали з країни та стали біженцями. Ми втратили великий прошарок майбутніх спеціалістів, який треба надолужити. Отже ведемо активний пошук співробітників через Держслужбу зайнятості, соціальні мережі тощо. На певні посади беремо навіть без досвіду роботи. Якщо людина готова працювати, то вона проходить навчання, складає іспити, і потім вже може обійняти вищу посаду, ніж та, яку ми пропонуємо їй на початку», - пояснює Сергій Вовк.
На думку іншого учасника заходу, директора з розвитку інформаційної агенції «Інтерфакс-Україна» та засновника ГО «Клуб експертів» Максима Уракіна, без швидкого кадрового оновлення енергетичної галузі найближчими роками українці та вітчизняний бізнес потерпатимуть від постійних тривалих відключень електроенергії. «Спілкуючись з енергетиками, я чую про колосальний попит на вже підготовлених фахівців, які, виходячи на роботу, можуть швидко адаптуватися та активно працювати. Одним з важливих шляхів підготовки таких спеціалістів є дуальна освіта, але вона потребує підтримки з боку держави. Треба оперативно усунути будь-які законодавчі перепони і полегшити процедури, адже майбутні енергетики мають навчатися у вишах і паралельно працювати на підприємствах, набуваючи досвід і отримуючи зарплату», - вважає пан Уракін.
Довідка
Ліга енергетичного розвитку України (ЛЕРУ) - це громадська організація, створена журналістами та спеціалістами в сфері комунікацій Олександром Голіздрою та Сергієм Шевченко, з метою підвищення ефективності комунікацій та діалогу між всіма стейкхолдерами енергоринку – владою, гравцями ринку, експертами, ЗМІ, споживачами тощо. Основними завданнями ЛЕРУ є організація дискусій за актуальними для енергетики темами, презентації нових проєктів в галузі, обговорення ініціатив влади та проєктів регуляторних актів, організація пресзаходів, популяризація нових технологій в енергетиці; підвищення енергетичної грамотності громад, бізнесу та населення. Членами Ліги є журналісти, фахівці в сфері комунікацій та PR, галузеві експерти, блогери, представники органів виконавчої та законодавчої влади.