Минулий тиждень фондовому ринку України вдалося завершити з позитивним результатом, хоча літній сезон розпочався з наявним песимізмом на фоні світового негативу. Головний тиск на світові ринки спричинила слабка статистика з Китаю та Європи, а підвищені геополітичні ризики у Японії. Додатковий тиск на початку тижня був спричинений суттєвим спадом капіталізації нафтового гіганту BP та інших представників добувного сектору, а також падіння курсу євро до 4-річних мінімумів.
Волатильність фондових індексів була занадто різкою: зростання перетворювалося на падіння і так протягом тижня. Однак бики все ж таки отримали свою перемогу. Згідно з підсумками торгів, індекс ПФТС за 5 сесій піднявся на 2,31% до 753,24 пп, у той час, як індекс Української біржі UX виріс на 3,5% до рівня 1871,98 пп. Загальні обсяги торгів на ПФТС становили 378,8 млн. грн.. (у вівторок обсяги були рекордно низькими - 37,1 млн. грн.), на Українській біржі – 561,3 млн. грн..
Новини України:
Статистика України показала, що профіцит торгового балансу країни у квітні 2010 року склав 1,705 млрд. грн, після того, як у березні був зафіксований дефіцит на рівні 0,691 млрд. грн. У період за січень-квітень 2010 року державний бюджет мав дефіцит у розмірі 3,765 млрд. грн.
Серед важливий повідомлень також варто сказати про те, що кабінет міністрів України планує у наступному році встановити верхню межу дефіциту державного бюджету не більш ніж 4,5% ВВП.
Однак більш за все увага інвесторів на минулому тижні була прикута до металургійного сектору, де Антимонопольний Комітет України (АМКУ) надіслав запити до «Запорожсталі» та «Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча» щодо прояснення ситуації відносно зміни власників цих підприємств.
29-30 травня у ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що “Запоріжсталь» була продана групі російських інвесторів, інтереси якої представляє Зовнішекономбанк. Існує версія, що спочатку підприємство було віддано СКМ, однак представники СКМ сказали, що група не є акціонером «Запоріжсталі» та не намагалася укласти угоди щодо купівлі акцій заводу.
Щодо «Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча», 26 травня представники Formigos та Rewein заявили про придбання цими та іншими компаніями 100% акцій «Ілліч-Сталь», котрому належать 90,41% акцій ММК Ілліча. Однак представники не зверталися за дозволом до АМКУ, бо жодна з компаній не купила більш ніж 25% акцій.
Генеральний директор ММК Ілліча Бойко спростував інформацію про продаж комбінату та заявив про рейдерську атаку, котра триває вже більше року. З його слів, комбінат повернув 240 млн. грн., отримані днями як сплату за акції. Але 28 травня у Державній Комісії з цінних паперів та фондовому ринку з’явилося підтвердження угоди про продаж Ілліч-Сталі.
Через цю історію металургійний сектор лишався серед аутсайдерів. Додатковим каталізатором продажу акцій у сектору стала негативна звітність компаній та загальне зменшення обсягів виробництва.
Найбільш активними біли торги з акцій таких емітентів: Центренерго (CEEN), Укртелеком (UTLM), Укрсоцбанк (USCB), Мотор Січ (MSICH) та Укрнафта (UNAF). Значна увага інвесторів була прикута до Укрнафти на фоні покращання фінансового стану після переходу на аукціони з продажу нафти за ринковою ціною.
Новини світових ринків:
Світові ринки на початку тижня також відступили після низки негативної статистики та корпоративних новин. Так, індекс активності у виробничому секторі Китаю у травні впав до 53.9 пп з 55.7 пп місяцем раніше. Аналітики прогнозували 54.5 пп. Це поновило побоювання відносно темпів відродження світової економіки. Аналогічний показник Єврозони становив 55.8 пп, що також нижче попереднього значення у 57.6 пп та нижче середнього прогнозу аналітиків у 55.9 пп.
З корпоративного боку більш за всіх інвестори продовжують позбавлятися акцій нафтової компанії BP Plc після чергової невдачі з ліквідації аварії на нафтовій платформі Deepwater Horizon у Мексиканській затоці. У вівторок акції компанії досягли 18-річного мінімуму, а з моменту аварії 20 квітня активи компанії схудли на третину. British Petroleum щоденно витрачає на ліквідацію більш ніж $6 млн. Однак вже очевидно, що загальні збитки компанії будуть значно більшими.
Не все гаразд було й на азіатських ринках, де у Японії пішов у відставку прем’єр-міністр країни, що підсилило політичні ризики та призвело до падіння національної валюти.
Між тим, є ймовірність у продовженні позитивної динаміки українського фондового ринку на поточному тижні: індекс ПФТС не знизився нижче рівня у 750 пп. Це дозволяє припустити, що у короткостроковій перспективі ринок буде якнайменше рухатися у боковому тренді.
Пiдготовлено: Олена Злобіна, аналітичний відділ TeleTRADE, м. Київ