У ХХІ ст. такі поняття як: «логотип», «бренд» чи «торгова марка» вже не викликають особливого здивування у широких кіл громадськості. Адже хвиля стратегічних комунікацій охопила практично всі сфери людської життєдіяльності. Особливо – галузь торгівельних відносин, де вдало створений логотип, будучи невід’ємною частиною добре продуманої рекламно-промоутерської програми, стає одним із визначальних рушіїв успіху торгівельної компанії на ринку товарів і послуг.
Для того, аби виділитись на фоні конкурентів, торгівельні компанії вдаються до найрізноманітніших способів створення логотипів. Одні супермаркети роблять акцент на кольоровій гамі логотипу, інші – на його оформленні. Практика ж рекламної справи засвідчує успішність зазвичай позитивних логотипів, максимально простих для сприйняття, презентабельних і цілісних.
Для наочної демонстрації прикладів успішного функціонування логотипів, розглянемо кілька варіантів вдало створених логотипів на прикладі популярних торгових мереж України. Серед них: «Фуршет», «Фора», «Брусничка», «АТБ» та «ЕКО-маркет».
Логотип мережі магазинів для сімейних покупок «Фуршет» належить до категорії логотипу – фірмовий блок, оскільки містить у своєму зображенні комбінацію назви супермаркету «Фуршет» та знаку піраміди. Червона гама логотипу, тенденція на використання якої серед торгівельних мереж не є рідкістю, привертає увагу покупця. Тоді як тип шрифту, використаний у форматі «писаного від руки», налаштовує на неформальні та лояльні стосунки між покупцями супермаркету, які зазвичай панують у родинному колі. Таким чином, логотип супермаркету у стилі Casual відповідає сімейному рівню позиціонування торгівельного сервісу, який і ставить перед собою мережа супермаркетів «Фуршет».
Логотип магазинів біля дому «Фора» належить до категорії фірмових знаків, адже містить у зображенні логотипу виключно напис літерами. «Фора» робить акцент на свіжості пропонованої ним продукції, відтак, використання зеленого фону округлої форми для логотипу організації є доречним і вказує на завершеність внутрішньої та зовнішньої політики супермаркету. Червоний колір округлих літер у поєднанні з білим формує добре читабельний простір для сприйняття логотипу.
Логотип мережі фрешмаркетів «Брусничка» виконаний у форматі фірмового блоку з використанням теплої гами кольорів (від помаранчевого до малинового) у поєднанні з зеленим кольором. Зважаючи на те, що основою формату фрешмаркету є дружелюбний сервіс та продаж якісних і свіжих товарів від перевірених постачальників, яскравий формат логотипу є цілком виправданим. А використання елементів округлої форми у графічній частині логотипу, немов би натякає на ягоду, на честь якої названо цю мережу супермаркетів, що також є доволі вдалим задумом.
Щодо логотипів супермаркетів «ЕКО-маркет» і «АТБ», то вони – помітно схожі між собою за формою та кольоровою гамою. Квадратна форма логотипів вважається вдалою через свою компактність, симетричність та помітність.
Обидва логотипи належать до фірмового знаку. Якщо в АТБ кольорова гама червоного, білого та синього кольорів виконана у світло-яскравих тонах, то відтінки логотипу «ЕКО-маркету» є значно темніші та більш насичені.
Такий кольоровий симбіоз логотипу привертає увагу за допомогою червоного кольору, формує довіру з використанням синього та з наявністю білого продукує думку щодо прозорості діяльності торгівельних мереж. Якщо у випадку з логотипом «ЕКО-маркету», цей ефект реалізується в повній мірі, то спосіб сприйняття логотипу «АТБ-маркету», через світлу кольорову гаму, значно послаблюється.
Ефективність логотипу мережі «ЕКО-маркет» полягає у широкому спектрі його пізнаваності. Свідченням чого є першість логотипу «ЕКО-маркет» в рейтингу журналу «AllRetail». Провідні дизайнери, що брали участь в ньому участь, оцінили логотип «ЕКО-маркету» як простий, лаконічний та читабельний. Зокрема, директор київської дизайн-студії «SolarHeads» Юрій Пішванов зазначив, що з першого погляду логотип – достатньо простий, однак у ньому є все необхідне для запам’ятовування і подальшої пізнаваності його цільовою аудиторією – великий, добре читабельний шрифт, широка площа яскраво червоного кольору, контрастне поєднання білого кольору шрифту та червоно-синього фону.
Відтак, ми мали змогу переконатись, що справі створення логотипів торгівельні мережі надають великої ваги. Особливо популярними у логотипах мереж відомих супермаркетів України виявились три кольори. Передусім, червоний – це дуже активний колір, який не тільки асоціюється із успіхом та привертає увагу, а ще й стимулює апетит. По-друге, зелений колір, що вказує на натуральне походження та свіжість пропонованої супермаркетами продукції. По-третє, гама синіх кольорів, які на противагу червоному не тільки привертають увагу покупців, а й формують у них довіру й лояльне ставлення до торгівельних мереж. Стосовно форм логотипів, то найбільш вдалими виявились їх прямокутні та квадратні форми. Таким чином, вдало підібраний спектр кольорів та форми логотипу з урахуванням бажаного рівня позиціонування супермаркетів на ринку торгівельних послуг – один з чинників успіху на ринку продуктового рітейлу.