У понеділок, 22 грудня 2014 р., у Києві Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) та Український центр контролю над тютюном провели обговорення дослідження «Вплив зміни акцизних ставок на тютюнові вироби на деякі економічні та соціальні показники в контексті Угоди про Асоціацію з ЄС» за участю державних установ, які здійснюють політику з оподаткування тютюнових виробів, економістів, народних депутатів, представників міжнародних структур технічної допомоги, бізнес-асоціацій та громадськості.
Під час круглого столу аналітики та економісти представили аналіз стану державної акцизної політики щодо оподаткування тютюнових виробів, надали огляд ринку тютюнових виробів у 2012-2014 рр., проаналізували соціально-політичні передумови та міжнародний досвід підняття акцизних ставок на тютюнові вироби, а також сформували сценарний прогноз зміни акцизних ставок на тютюнові вироби та спрогнозували їхні економічні наслідки засобами економетричного моделювання. Основні висновки:
• Питання підвищення акцизів на тютюн є досить актуальним, оскільки у процесі виконання положень Угоди про асоціацію (УА) між Україною та ЄС (Стаття 352) Україні необхідно поступово наближувати ставку акцизу на сигарети до європейського рівня. Станом на сьогодні рівень акцизу на тютюн в Україні становить 304,11 грн., або 15 євро на 1000 сигарет з фільтром, що є у шість разів меншим мінімального рівня ЄС - 90 євро.
• МЦПД проаналізував три сценарії змін акцизних ставок для виконання вимог УА: 1) відображає бачення Міністерства фінансів України (на листопад 2014 р.) і передбачає щорічне підвищення ставок на 20% починаючи з 2016 р., необхідна ставка 90 євро буде досягнута у 2024 р., проте Мінфін застосовує занадто оптимістичні прогнози щодо курсу гривні відносно євро (16,7 грн.за євро); 2) передбачається підвищення специфічної акцизної ставки та мінімального зобов’язання на тютюнові вироби щорічно на 20%, ставки на сигарети з фільтром та без фільтру вирівняються вже в 2015 р., щорічне підвищення ставок почнеться з 2015 р., і ставка 90 євро буде досягнута на початку 2024 р.; 3) підвищення акцизів передбачається щорічно на 30%, починаючи з 2015 р., і тоді ставка 90 євро буде досягнута в 2021 р. при курсі 19,7 грн. за євро.
• Сценарій 3 є найкращим з-поміж аналізованих в контексті боротьби з поширеністю тютюнокуріння, оскільки дозволяє зменшити обсяг споживання на 25%, та є найефективнішим за динамікою наповнення Держбюджету.
• Додаткові надходження до бюджету від зростання податкового навантаження на виробників тютюнових виробів можуть бути використані в галузі охорони здоров’я, у першу чергу, у протидії негативним соціальним явищам, значне місце серед яких посідає тютюнокуріння. Тому громадським організаціям та активістам необхідно підвищувати кількість заходів щодо збільшення видатків на ці цілі.
• Міжнародні організації і досвід інших країн підтверджують, що економічні та цінові заходи є одними з найбільш ефективних способів боротьби з тютюнокурінням.
• Наближення акцизних ставок на тютюнові вироби в Україні до рівнів країн ЄС зменшує стимули до незаконного переміщення виробів через кордон, проте різниця цін все ще залишається великою. У контексті цього правоохоронним та митним органам також потрібно проводити ефективну політику боротьби з контрабандною та контрафактом, що допоможе уникнути зростання обсягів нелегального ринку тютюнових виробів.