5 листопада відбулася прес-конференція «Прийняття нового закону про внутрішньо переміщених осіб – перемога правозахисної спільноти України», яку організувала Українська Гельсінська спілка з прав людини. В заході прийняли участь співавтори законопроекту №2166, серед яких представники громадських організацій: Борис Захаров (Українська Гельсінська спілка з прав людини), Олена Винограбова (БФ «Право на захист»), Олександра Дворецька (БФ «Восток-SOS»), Таміла Ташева (ГІ «КримSOS»), а також народні депутати Валерій Пацкан та Георгій Логвинський.
Експерти обговорили, як саме Закон №2166 змінить життя внутрішньо переміщених осіб.
«Прийнятий Верховною Радою закон, на нашу думку, можна назвати зразковим. Він повністю відповідає міжнародним стандартам», – зазначив Борис Захаров, керівник Адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини. Він також додав, що цей закон відступає від «радянського рудименту» – прописки, оскільки скасовує залежність переселенців від реєстрації місця проживання і поширює гарантії на осіб, які мешкали без реєстрації на тимчасово окупованих територіях.
В той же час, як зазначила Олена Виноградова, експерт з адвокації всеукраїнського благодійного фонду «Право на захист», даний закон не є панацеєю від проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи. «Але, разом з тим, дуже важливим є те, що після тривалих консультацій, робочих зустрічей та нарад голос громадськості та правозахисників, які передають те, що чують кожного дня від внутрішньо переміщених осіб, був почутий. Таким чином, були почуті голоси більш як 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб. Нам вдалось переконати парламентаріїв, що інтереси цієї надзвичайно важливої групи осіб повинні стояти на порядку денному парламенту та всіх органів державної влади. Ми сподіваємось, що прийнятий законопроект, стане першою цеглинкою у фундамент співпраці правозахисників та органів державної влади», – зазначила вона.
Водночас заступник голови Комітету Верховної Ради з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Георгій Логвинський наголосив, що закон має полегшити життя переселенцям. «Він був направлений на допомогу іншим. Його мета, зміст та дух – вирішити реальні проблеми, які існували у наших громадян. Зокрема, цей законопроект вирішив питання з так званими довідками, які будуть видаватись безстроково», – зауважив депутат.
Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Валерій Пацкан розповів про намір провести два виїзні засідання комітету. «На лінії розмежування, щоб народні депутати побачили, як проживають громадяни України на території, яка знаходиться поруч з окупованою… та у місця вимушено переселених осіб, щоб і наступні законодавчі ініціативи були напрацьовані для тих людей, які потребують нашої допомоги», – сказав він.
3 листопада Верховна Рада у другому читанні ухвалила Закон №2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.