24 лютого 2020 року в прес-центрі «Інтерфакс Україна» відбулася Інтернет-конференція на тему "Україна напередодні медового сезону: тренди та прогнози". В ході Інтернет-конференції експерти медового ринку підбили підсумки 2019 року і озвучили свої прогнози на 2020 рік.
Так, за підсумками 2019 року експорт українського меду склав 55,6 тис. тон на суму більше 100 млн. доларів. Це на 12,7% більше, ніж в 2018 році.
«Що стосується загального обсягу виробництва меду, то за нашими оцінками, в 2019 році він склав 100-110 тис. тон», - повідомив Валерій Курейко, співвласник ТМ «Знатний Мед».
Експерт навів узагальнену статистику виробництва меду в Україні за останні 30 років - в цілому, виробництво меду збільшувалася. У 2014-2016 роках було зниження обсягів, в тому числі, в зв'язку з тим, що Крим і частина Донецької та Луганської областей стали непідконтрольними Україні територіями. Разом з тим, офіційні дані не відображають всю картину, оскільки, в Україні більшість (понад 90%) приватних пасік не зареєстровані.
Що стосується експорту меду, то у 2006-2010 роках він був невеликий - від 3 до 7 тисяч тон на рік. З 2011 експорт почав зростати - так, наприклад, в 2014-2015 роках він вже становив понад 36 тис. тон, в 2016 - понад 56 тис. тон. Найуспішнішим для експортерів був 2017 рік, коли було експортовано 67,8 тис. тон меду.
Також істотно зросла і кількість самих експортерів - якщо в 2010 році їх було 2-3 компанії, то сьогодні - понад 70 компаній.
Показовим є те, що квоти на безмитну поставку українського меду в ЄС у нас виконуються миттєво - на 2020 рік квота становила 6 тис. тон, і була виконана за перші 10 днів січня.
Відповідаючи на питання про те, чи є експорт рушійною силою українського медового ринку, Валерій Курейко зазначив: «Я думаю, що двигуном, який розвиває ринок, є бджолярі, які реально роблять продукт. До речі, в інших країнах немає такої великої кількості компаній, що займаються експортом меду, як в Україні. Наприклад, в Аргентині, яка входить в ТОП-3 світових експортерів меду, близько 15 фірм-експортерів ».
Оцінюючи обсяг внутрішнього ринку меду, експерт озвучив думку, що внутрішній ринок України споживає трохи менше половини від обсягу виробництва. Іншими словами, якщо в 2019 році було вироблено понад 100 тис. тон, а на експорт пішло 55,6 тис. тон, то на внутрішньому ринку залишилося близько 40-50 тис. тон.
Що стосується кількості пасічників, то, на думку експертів ТМ «Знатний Мед», їх кількість налічує 500 тис. чол, а середніх вік бджолярів значно «помолодшав».
На думку експерта, в Україні переважають малі пасіки, при цьому основний товарний мед виробляють середні і великі.
«Малою пасікою сьогодні вважається пасіка до 50 бджолосімей. Середня пасіка - від 50 до 300 бджолосімей, саме такі пасіки і складають ядро українського бджільництва, те, на чому воно тримається. Великий пасікою вважається якщо на ній міститься від 300 до 1000 бджолосімей (але в Україні є вже кілька пасік де бджолосімей більше - 5-10 тисяч) », - зазначив експерт.
Нагадаємо, що в середньому на душу населення в Україні споживається близько 1 кг меду.
Експерт також озвучив прогноз на 2020 рік.
«Якщо погода буде сприятливою, а саме відсутність проливних дощів і тривалих (2-4 тижні) посушливих періодів під час цвітіння ключових медоносів, то урожай буде хорошим. У минулі роки погодні сюрпризи часто знижували збір того чи іншого виду меду. У минулому році під час цвітіння липи стояла спекотна погода і квіти «вигоріли», тобто в них було дуже мало нектару. А під час цвітіння соняшнику 1-2 тижні було прохолодно, що теж трохи вплинуло на збір нектару. В цілому ж, поки що ситуація з виходом бджіл із зимівлі досить непогана, прогноз на весну і років поки без катаклізмів. Так що будемо сподіватися на хороший медозбір», - сказав Валерій Курейко.
Експерти ТМ «знатних Мед» також обговорили основні проблеми українського медового ринку - реєстрація пасік, якість меду, рівень споживання меду, вартість і імідж українського меду за кордоном і всередині країни і відповіли на запитання Інтернет-користувачів.
* В процесі підготовки інформації, було проаналізовано понад 700 відкритих джерел в Інтернет, включаючи офіційну статистику, огляди ЗМІ, інформацію з YouTube, Facebook та ін.
За додатковою інформацією та актуальними коментарями експертів, будь ласка, звертайтеся:
Tel +38 (099) 417 52 48
e-mail - [email protected] ,
сайт - www.znatnymed.com
Facebook - https://www.facebook.com/znatnymed/?fref=ts