pr

  СЕРВИС ПРЕСС-РЕЛИЗОВ

вход регистрация   
  пресс-релизы компаний: международных, СНГ, Украины , России
Правила О проекте
Военная агрессия России против Украины

Коллеги, 24 февраля Россия начала открытое вторжение в Украину.
Мы полностью солидарны с украинским народом в борьбе с оккупантами и желаем Украине не просто мира, а победы.
России должен быть нанесен максимальный урон не только в военной, но и в других сферах. Только таким образом возможно обрести настоящий, а не русский мир.
Для поддержания Вооруженных сил Украины в борьбе с российскими оккупантами, Национальный банк Украины открыл спецсчет (доступны все основные валюты)
https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi
Российский фашизм будет повержен. Слава Украине!

Скільки меду споживають в Україні та як змінився попит на мед введення карантинних заходів

В Україні середнє споживання меду на душу населення складає близько 1 кг на рік. Мало це чи багато? Наприклад, у Греції і Словенії споживання меду на душу населення складає 1,5 кг, а у Німеччині та Швейцарії — 1,3 кг на рік. Проте, вказані країни не є провідними виробниками меду, як Україна.
“Насправді 1 кг на рік — не так багато. Якщо виходити із рекомендованої добової норми, яка складає 1-2 столові ложки для дорослого, то 1 кг можна спожити менше ніж за 2 місяці, а за рік обсяг споживання складе 10-12 літрів на одну дорослу людину”, - вважає Валерій Курейко, бджоляр та співвласник ТМ “Знатний Мед”.
Як відомо, споживання меду в Україні має сезонний характер — мед переважно сприймають як “ліки”, а про зміцнення імунітету згадують зазвичай взимку та на початку весни. В той час як максимальну користь для організму можна отримати за умови регулярного споживання натурального меду.
Після загострення епідеміологічної ситуації у Європі та введення в Україні низки обмежувальних карантинних заходів, спостерігається зростання попиту на мед та продукти бджільництва, насамперед, пилок та прополіс, а також забрус. Споживачі поспішають придбати мед для себе та близьких, адже з кожним весняним тижнем у бджолярів його стає все менше, а мед нового сезону з'явиться на ринку не раніше червня.
“Логічно, що у ситуації, яка склалася, люди звернулися до перевірених віками засобів зміцнення та підтримки імунітету — до них традиційно відносять бджолиний мед. Звичайно, мед не є антивірусним засобом сам по собі. В той же час, у людини з хорошим імунітетом більше шансів не захворіти, а якщо навіть захворіє, то швидше подолати хворобу”, - відзначає Валерій Курейко.
Нагадаємо, що на думку експерта, яку він озвучив під час інтернет-конференції в ІА “Інтерфакс Україна” у лютому поточного року, загальний обсяг виробництва меду в Україні в 2019 році досягнув понад 100 тис. тон. При цьому, внутрішній ринок України споживає трохи менше половини від вказаного обсягу. Іншими словами, якщо в 2019 році було вироблено понад 100 тис. тон, а на експорт пішло 55,6 тис. тон, то на внутрішньому ринку залишилося близько 40-50 тис. тон.

За додатковою інформацією та актуальними коментарями експертів, будь ласка, звертайтеся:
Tel +38 (099) 417 52 48
e-mail - [email protected] ,
сайт - www.znatnymed.com
Facebook - https://www.facebook.com/znatnymed/?fref=ts

Похожие пресс-релизы