27 травня 2010 року на пленарному засіданні V сесії Київради VІ скликання, серед іншого було розглянуто питання оптимізації структури виконавчого органу Київради. Було запропоновано ліквідувати Головне управління з питань захисту прав споживачів виконавчого органу Київради.
На моє глибоке переконання, таке рішення про ліквідацію важливого управління не припустиме. Адже кияни фактично будуть позбавленні ефективного механізму захисту своїх споживчих прав. Неякісні товари та послуги, які заполонили вітчизняний ринок, все більше будуть ставити під загрозу здоров’я, а інколи й життя пересічного киянина.
Головне управління з питань захисту прав споживачів було створено згідно ст.54 Закону України про місцеве самоврядування та ст.28 Закону України про захист прав споживачів. Воно абсолютно не дублює функції територіального органу Держспоживстандарту України. До речі це підтверджено висновком Головного науково-експертного управління апарату ВРУ від 28.03.07 року, висновками аудиторського звіту ГоловКРУ та довідкою Держпідприємництва. Більше того, ефективна діяльність Головного управління з питань захисту прав споживачів підтверджується офіційними даними. Тільки за 2009 рік до нього надійшло 3,5 тисяч скарг, 95% з яких вирішено на користь споживачів та відшкодовано їм матеріальних збитків на суму більше 3 млн. грн. Це ті суттєві цифри, які демонструють дієвий рівень захисту споживчих прав громадян. Важливо, що Управління уповноважене рішеннями сесії Київради контролювати такі важливі сегменти, як якість пального на АЗС у місті Києві, реалізацію продукції дитячого харчування та продукції з вмістом ГМО у місті Києві».
Отже, рішення про залишення в структурі виконавчого органу Київради Головного управління з питань захисту прав споживачів є абсолютно виправданим кроком, який позитивно вплине на рівень захисту споживчих прав киян, вважає депутат Олена ОВРАМЕНКО.